עבירת השמטת הכנסות ומשמעותה בדין הפלילי

חשודים בעבירות מס? התייעצו עם עו"ד פלילי!
חשודים בעבירות מס? התייעצו עם עו"ד פלילי!

חשודים בעבירות מס? התייעצו עם עו"ד פלילי!

כאשר מדברים על עבירות מס, בדרך כלל ישנן עבירות טכניות ועבירות מהותיות. אחת העבירות המהותיות נמצאת בסעיף 220 לפקודת מס הכנסה. מדובר בעבירה המיוחסת לאדם שבאופן מכוון, כדי לחמוק ממס או לסייע לאחר לעשות זאת, השמיט הכנסה או הכנסות מהדו"ח אותו הוא מגיש למס הכנסה, או ביצע פעולות כוזבות על מנת לא לשלם מס.

עבירות מס הן עבירות חמורות ואין להקל בהן ראש כלל וכלל. עם זאת, לחשוד בביצוע עבירות אלה מגיעות זכויות בחקירה הראשונית המבוצעת, בחיפוש הנעשה במסמכיו וכו'. על מנת לעמוד על זכויות אלה וללוות את החשודים והנאשמים בהליכים השונים, מומלץ ליצור קשר עם עורך דין פלילי העוסק בתיקי עבירות מס.

מה אומר סעיף 220?

הסעיף מתייחס לאדם שביצע אחת או יותר מן העבירות הבאות: ביצע השמטת נתונים מתוך דו"ח ע"פ הפקודה או הכנסה שעליו לכלול בדו"ח; מסר אמרה או תרשומת כוזבות; השיב בעל פה או כתב תשובה כוזבת לשאלה שנשאל או לדרישת ידיעות שנערכה אליו ע"פ הפקודה; הכין / קיים או אפשר לאחר להכין / לקיים פנקסי חשבונות כוזבים או רשומות כוזבות אחרות. עבירה זו כוללת זיוף או מתן רשות לזייף פנקסי חשבונות ורשומות; ביצע שימוש במרמה, תחבולה וערמה או נתן רשות להשתמש בהן; הציג מסמך כוזב למשלם ההכנסה כדי למנוע ניכוי מס במקור או הפחתתו.

ומה המשמעות?

המשמעות היא שכדי להרשיע נאשם בעבירה ע"פ סעיף 220, אין זה מספיק להוכיח שהנאשם ביצע את אחת העבירות בסעיף. התביעה צריכה להוכיח שהעבירות בוצעו באופן מכוון ובמזיד כדי לחמוק ממס או לסייע לאחר לעשות זאת. כלומר, בהחלט ייתכן שישנו מסמך או רשומה כוזבים שנישום מסר לרשויות המס, אך במקרים מסוימים, אין כוונה לעוות את הנתונים כדי לחמוק ממס. הכוונה היא מרכיב מרכזי בעבירה.

משלא הוכחה כוונה של הנישום להשמיט הכנסות ו/או למסור נתונים שגויים, ייתכן שיהיה מדובר בעבירה קלה יותר, ובמקרה של הרשעה, תיתכן ענישה קלה בהרבה מאשר אם העבירה הייתה לפי סעיף 220 לפקודת מס הכנסה (ענישה מקסימלית לאדם שהורשע בסעיף זה היא 7 שנות מאסר בתוספת קנס כבד).

בכל מקרה, בית המשפט מעניק חשיבות לשיקולים נרחבים, כמו המניע של הנישום, היעדר עבר פלילי, היקף העבירה ועוד. לכן, קיימת חשיבות עליונה באשר למעורבותו של עורך דין פלילי העוסק בתחום צווארון לבן, בהליכים השונים: מהחקירה הראשונית במס הכנסה, דרך ייצוג בערכאות משפטיות, ניסיון לשנות את סעיפי העבירה בנסיבות המתאימות, ועד לגזר הדין, במקרה של הרשעה.

צוות האתר - עו"ד פלילי לעבירות מס

נחשדת או נאשמת בעבירות מס? אל תהסס לפנות לייעוץ אצל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתיקים בתחום המס. צרו קשר עם עורכי הדין שלנו!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.