אילו עונשים יוטלו על העלמת מס בסכומים קטנים?

העלמת מס, למרבה הצער, נפוצה במיוחד בישראל, כאשר ההערכות הן שאחוז ניכר מהעסקים והעצמאיים מעלימים מס, בסכומי עתק מצטברים. רשויות המס בישראל, המנהלות מלחמת חומרה נגד התופעה, נוקטות יד קשה כלפי כל מי שנחשד בעבירות מס, כאשר העונשים נעים בין קנס כספי נכבד לבין עונש מאסר לתקופה של עד שבע שנים. אבל האם מימדי העלמת המס משחקים תפקיד? האם קיים הבדל בין העלמת מס בסכומים קטנים, לבין העלמה של עשרות ומאות אלפי שקלים? המאמר הנוכחי מספק תשובות לשאלות החשובות האלה.

הרצון העיקרי: התרעה

העלמת מסכבר בנקודת התחלה, חשוב להדגיש דבר אחד: רשויות המס בישראל מעוניינות להקטין ככל האפשר את מימדי העלמות המס האסטרונומיים, ולכן עשויות בהחלט לנקוט בעונשים חמורים "למען יראו וייראו". המשמעות הישירה של כך היא שהקנסות הכבדים נראים כמעט מובנים מאליהם, כשלעיתים במקרים חמורים מוטל עונש מאסר. עונשים אלה הם כבר ממש לא נחלתם של אלה שמעלימים מס בסכומים של מיליוני שקלים בלבד, גם אם ברור שבקביעת העונש תינקט תמיד מידה של מידתיות.

יחד עם זאת, חשוב להזכיר שכן יש מקרים בהם הרשויות מגלות סבלנות רבה יותר עבור מעלימי המס – זהו המצב בו הם מצהירים על כך שדיווחו באופן שאינו נכון (בין אם במכון ובין אם במשגה), מצב הנודע בתור "נוהל גילוי מרצון". התקנות הנוכחיות של רשות המיסים כוללות התחייבות לכך שלא ייפתחו הליכים פליליים נגד מי שמבצע את הנוהל.

חשיבות הסיוע של עורך דין פלילי

כל אדם שנחשד או נאשם בהעלמת מיסים, אפילו בסכומים שנראים "קטנים", רצוי שיפנה בהקדם האפשרי לשירותיו של עורך דין פלילי. בכוחו של עורך דין פלילי מהשורה להעניק סיוע בשלל היבטים הנוגעים לתחום, ובכלל זה מתן ייעוץ משפטי ללקוחותיו לפני או במהלך החקירה ברשות המיסים או במשטרה (והרי העלמת מס מוגדרת כעבירה פלילית), לייצג אותם מול הגורמים השונים (רשויות החקירה, גורמי האכיפה ועוד) וכן לסייע להם בהתנהלות המשפטית, דוגמת הגשת ערעור על גזר הדין. במספר לא מבוטל של מקרים, מהווה עורך הדין ההבדל בין הרשעה ועונש כבד, לבין סיום המקרה בצורה פשוטה יחסית מבחינתו של האדם שהעלים מס, לכאורה או שלא.

צוות האתר - עו"ד פלילי לעבירות מס

נחשדת או נאשמת בעבירות מס? אל תהסס לפנות לייעוץ אצל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתיקים בתחום המס. צרו קשר עם עורכי הדין שלנו!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.