עבירת הלבנת הון – מה משמעותה והענישה בדין הפלילי

הלבנת הון היא אחת מהעבירות החמורות בתחום הכלכלי, כזו שמוגדרת כעבירה פלילית לכל דבר ועניין. נהוג לחשוב כי הלבנת ההון התפתחה בארצות הברית, בתקופת האיסור על מכירה של משקאות חריפים (בין השנים 1919 ל-1933). למרבה הצער, במרוצת השנים היא עשתה "עלייה" לישראל, מה שהביא את הכנסת להגדיר, באוגוסט 2000, את החוק לאיסור הלבנת הון, כמו גם להקים שנתיים לאחר מכן את הרשות לאיסור הלבנת הון. הנה כל מה שחשוב שתדעו עליו ועל העבירה החמורה הזו.

קווים לדמותה של הלבנת ההון

הלבנת הוןהלבנת הון, ברמה הכללית, היא פעילות פיננסית המתבצעת תוך הסתרה של זהות הגורמים המעוברים, כלומר, המקור של הכספים, היעד שלו או שניהם גם יחד. למרבה הצער, הלבנת הון נפוצה כיום בכל קנה מידה, כאשר התרחישים העיקריים המביאים לה הם הרצון של המעורבים להשתלט מתשלום מס, או לחילופין מצב בו מעוניינים להסתיר פעילות פלילית שנעשית (הדוגמא המובהקת לכך היא סחר בסמים).

את ההלבנה, מבחינה מעשית, נהוג לבצע במספר דרכים. אחת הנפוצות שבהן היא העברת הכספים לגורמי ביניים, המבצעים עסקאות כלכליות בכמויות ובהיקפים גדולים, ולאחר מכן הקפדתו בחשבון יחד עם הכספים ה"חוקיים". אותו גורם יעביר לבעלי הכסף את הסכום המגיע אליהם באמצעות העברה בנקאית או צ'ק, כאשר לרוב הוא גובה על כך עמלה. שיטות נוספות הן הקמת עסקים חדשים המשמשים לצורך העברת הכספים בלבד ("חברת קש"), כמו גם הצגת כסף שחור ככסף שהמקור לו הוא רווחי הימורים.

העונש – והדרך להימנע ממנו

על מנת למנוע הלבנת הון, מוגדרת כיום מדיניות ענישה נוקשת נגד גורמים המבצעים זאת. במקרים הפשוטים יחסית תהיה כרוכה העבירה בקנס בסדר גודל עצום, לעיתים מאות אלפי שקלים, בעוד שבמצבים חמורים – עונש מאסר לתקופה של עד עשר שנים הוא בגדר אפשרות.

המלצה מועילה, במצב הדברים הזה, היא לא לוותר על שירותיו של עורך דין פלילי, כל אימת שנחשדים או מואשמים בביצוע ההלבנה. בכוחו של עורך דין פלילי, המכיר את החוק ואת התקדימים המשפטיים, לפעול בשלל דרכים על מנת להוכיח כי לא נעשתה הלבנה, מה שעשוי לבטל את האישום באופן מלא.

צוות האתר - עו"ד פלילי לעבירות מס

נחשדת או נאשמת בעבירות מס? אל תהסס לפנות לייעוץ אצל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתיקים בתחום המס. צרו קשר עם עורכי הדין שלנו!

More Posts

Leave a Comment

האימייל לא יוצג באתר.