הלבנת הון

הלבנת הון
הלבנת הון

הלבנת הון

הלבנת הון היא עבירה המבוצעת על פי רוב על ידי ארגוני פשיעה, אך מאחר שהמונח מתייחס לכלל הפעולות הפיננסיות הבלתי חוקיות עלולים לבצעה גם אנשים נורמטיביים. החוק המרכזי העוסק בתחום מכונה החוק לאיסור הלבנת הון, אותו חוקקה הכנסת המסגרת המלחמה בפשיעה המאורגנת. מטרתו המרכזית היא להילחם בדרך פעולה בה כספים שהושגו באמצעות פשיעה מועברים לחשבונות בנקים תוך טשטוש המקור, ולאחר מכן נכנסים למערכת הכלכלית באמצעות עסקאות שונות.

מהי בעצם הלבנת הון

באופן כללי, המונח הלבנת הון מתייחס לביצוע פעולות ברכוש או בכסף שמקורם בפשיעה, מתוך כוונה להחביא את זהות בעליהם ודרך השגתם. מכאן עולה שגם אנשים וגופים פיננסיים נורמטיביים עלולים לעמוד בפני אישומי הלבנת הון, מאחר שסייעו להחדיר את הכספים או הרכוש לפעילות הכלכלית השוטפת. בתוך כך, קיימת התייחסות לשלוש עבירות שונות. ראשית, סעיף 3 א' לחוק קובע כי אסור לעשות פעולות ברכוש שמקורו בעבירות, או אפשר או שימש לביצוען. זאת, במידה שהפעולה כוונה להסתרת המיקום של הרכוש, בעלי הזכויות עליו ותנועותיו. במקרים אלו עומד העונש המרבי על 10 שנות מאסר בפועל או לחילופין חילוט רכוש וקנסות גבוהים ביותר. שנית, סעיף 3 ב' לחוק מתייחס לכספים עצמם, כלומר להסתרת דיווחים ולמסירת דיווחים כוזבים מתוך מטרה להכניס את הכסף למחזור בין אם באמצעות בנקים, חברות קש או בתי עסק רגילים. גם כאן עומדת הענישה המקסימאלית על 10 שנות מאסר. לבסוף, סעיף מספר 4 עוסק בכל פעולה שהיא ברכוש המוגדר על פי חוק כאסור, החל בכסף, דרך פיקדונות ועד לנכסי נדל"ן ופריטי אומנות. אם יוכח כי מבצע הפעולה ידע כי מדובר ברכוש אסור, ואין זה משנה אם שימש באותה עת לביצוע עבירה או שלא, הרי שיוטל עליו עונש בן 7 שנות מאסר או קנסות בסך עשרות ואף מאות אלפי שקלים.

אילו הליכים צפויים לנאשם בעבירת הלבנת הון

ראשית, אדם החשוד בהלבנת הון יזומן לחקירה ברשות המיסים ובמשטרה, ולעיתים קרובות ייתכן שיושם במעצר. מעבר לכך, לצד עונשי המאסר הכבדים והקנסות הגבוהים עשויות להינקט כנגדו מספר סנקציות על ידי הרשויות:

  • ·         חילוט – המדינה עשויה לחלט את רכושם של נאשמים וחשודים בהלבנת הון, מן הטעם שהושג דרך ביצוע עבירה.
  • ·         תפיסת רכוש – רשויות המס והחוק עשויות לנסות ולתפוס חזקה על רכושו של החשוד, בין אם מדובר בנכסים המצויים בחו"ל או בישראל.
  • ·         עיצומים – לעיתים מוטלים עיצומים כספיים על נאשמים על ועדות ייעודיות בהתאם לנסיבות העבירה, היקפה והנסיבות האישיות של הנאשם.
  • ·         הקפאת חשבונות – ייתכן והרשויות יחליטו גם על הקפאת חשבונות בנק הרשומים תחת שמו של החשוד.

חשיבות הפנייה לייצוג משפטי

יש להבין כי גם אם עבירת הלבנת הון בוצעה בתום לב, עדיין צפויים לחשוד הליכים פליליים מורכבים וארוכים. יתרה מכך, במהלך החקירות נוהגים אנשי המשטרה ורשות המיסים לשלב טכניקות לחץ שונות, ואנשים רבים נופלים בדבריהם ומביאים להפללה עצמית. על כן, ישנה חשיבות מרובה לפנייה אל עורך דין המתמחה בתחום עוד בשלב הזימון לחקירה ובעת המעצר, וכמובן לאורך ההליכים, הועדות, הדיונים המשפטיים והסנקציות שעשויות להינקט כנגד החשוד.

צוות האתר - עו"ד פלילי לעבירות מס

נחשדת או נאשמת בעבירות מס? אל תהסס לפנות לייעוץ אצל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתיקים בתחום המס. צרו קשר עם עורכי הדין שלנו!

More Posts