הלבנת כספים

הלבנת הון
הלבנת הון

הלבנת הון

החוק לאיסור הלבנת הון שנכנס לתוקפו בשנת 2000 מתייחס לפעולות הנעשות הן ברכוש והן בכספים שמקורן בפעילויות עברייניות, ומגדיר אותן כעבירות פליליות. כלומר, גם הלבנה של כספים מוגדרת כעבירה פלילית, ומי שחשוד בה ימצא את עצמו עומד בפני הליכי חקירה ומשפט, לצד סנקציות כלכליות ועונשי מאסר כבדים.

מהי הלבנת כספים

מדוברבפעולה בכספים המבוצעת במטרה להסתיר את מקורו של הכסף או את זהות בעליו, כדי שהכספים השחורים שהושגו בפעילות עבריינית יהפכו ללגיטימיים וחוקיים לכאורה. הפעילויות העברייניות שבאמצעותן הושג הכסף מוגדרות בחוק כעבירות מקור, עליהן נמנות בין היתר סרסור לזנות, סחר בסמים, רצח, הימורים, גניבה של רכב, הפרת זכויות יוצרים, התחזות ועוד רשימה ארוכה של עבירות. כלומר, כל פעולה פיננסית הנעשית בכספים שהושגו עקב פעילויות אלו תוך כדי הסתרה של בעליהם או מקורם, נחשבת על פי חוק כהלבנת כספים. עוד יש לציין, כי נהוג להתייחס גם להעלמת מס בתור הלבנת כספים ובמדינות שונות כל פעולה פיננסית שאיננה חוקית מוגדרת ככזו. יחד עם זאת, נכון להיום בישראל החוק לאיסור הלבנת הון אינו מתייחס למעלימי מס ולכספים שהורווחו דרך פעילות זו.

הלבנת כספים בחוק

חשוב לדעת כי הלבנת כספים מטופלת בפני עצמה בחוק לאיסור הלבנת הון, באמצעות סעיף 3 ב'. על פי סעיף זה, יוטל עונש של עד 10 שנות מאסר בפועל על מי שביצעו פעולות הכוללות דיווחים כוזבים והסתרה של דיווחים לגורמים הרלוונטיים, מתוך מטרה לטשטש את המקור והזהות של כספים שהושגו דרך עבירות המקור. הכוונה שעומדת מאחורי סעיף זה היא לטפל בעיקר בגורמי הביניים, כלומר המתווכים, אשר ממלאים תפקיד חשוב בהלבנה. מדובר בבתי עסק חוקיים מסוגים שונים וגם בחברות דמה אשר מפקידים את הכספים המועברים מהגורם העבריין לחשבונם, בשילוב סכומים חוקיים, ובכך מקשים על איתור הכסף השחור.

מה קורה לחשודים

עקב המורכבות והתחכום שמתלווים על פי רוב להלבנת כספים, תיערך בדרך כלל חקירה סמויה כנגד החשודים על ידי המשטרה או רשות המיסים. לאחר שייאספו חומרים מספקים יזומנו החשודים לרשויות אלו על מנת להיחקר, לא פעם תחת אזהרה, ואף ייתכן כי יושמו במעצר על מנת להבטיח שלא תשובש החקירה. חשוב לדעת כי הדברים שיאמר אדם בחקירתו בהחלט עשויים לשמש כנגדו במידה וייפתחו הליכים פליליים ומשפטיים, ואילו החוקרים יעשו כמיטב יכולתם על מנת ללחוץ אותו ולהוציא ממנו הודאה. מאידך, לחשוד עומדת הזכות להתייעץ עם עורך דין לפני כניסתו לחקירה, וחשוב מאוד לנצל את הזכות הזו על מנת להתכונן היטב לשאלות ולהימנע מהפללה עצמית. על פי תוצאות החקירה בכללותה תחליט המשטרה אם להעביר את החומרים לפרקליטות עם המלצה להעמדה לדין, ובמידה שגם הפרקליטות תסבור שישנן ראויות מספקות יוגש כתב אישום והחשוד יהפוך לנאשם.

עונשים וסנקציות במקרה של הלבנת כספים

כאמור, אדם שנמצא אשם בהלבנת כספים צפוי לעונש של עד 10 שנות מאסר וכמו כן, לקנסות גבוהים, וזאת בהתאם לנסיבות העבירה ונסיבות אישיות. כמו כן, גופי האכיפה והמשפט עשויים לנקוט כנגדו במספר הליכים כלכליים, ביניהם הקפאה של חשבונות בנקוחילוט רכוש.העיקרון שעומד מאחורי פעולות אלו הינו שהון ורכוש שהושגו באמצעות הלבנת כספים ניתנים לתפיסת חזקה על ידי המדינה.

צוות האתר - עו"ד פלילי לעבירות מס

נחשדת או נאשמת בעבירות מס? אל תהסס לפנות לייעוץ אצל עו"ד פלילי בעל ניסיון בתיקים בתחום המס. צרו קשר עם עורכי הדין שלנו!

More Posts